Przewodnik po kosztach sądowych, czyli ile można stracić, a ile można zyskać na sprawie sądowej. Część 4: Jakie koszty odzyskam po wygranej sprawie? [zaktualizowane po zmianach 21.08.2019 r.]

Ten post dostępny jest także w języku: rosyjski

Część 4: Jakie koszty odzyskam po wygranej sprawie? [zaktualizowane po zmianach 21.08.2019 r.]

W większości przypadków w wypadku wygrania sprawy w sądzie, nasz przeciwnik jest obowiązany nie tylko do spełnienia naszych roszczeń (a więc wykonania tego, co chcieliśmy osiągnąć w wyniku postępowania – np. zapłaty długu, czy też wypłaty odszkodowania), ale również dodatkowo do zapłaty wydatków jakie ponieśliśmy w celu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.

Oczywiście niezbędnym warunkiem zwrotu tych wydatków jest złożenie do sądu wniosku o zasądzenie zwrotu kosztów od strony przeciwnej. Możemy to zrobić zarówno w ramach pierwszego pisma jakie składamy w sądzie w danej sprawie, jak również w trakcie postępowania. Ostatnim momentem w którym można wnieść o zwrot kosztów od strony przeciwnej jest ostatnia rozprawa, przed momentem zamknięcia przez sąd rozprawy. Jeśli do tego czasu tego nie zrobiliśmy, to bez względu na to kto wygra sprawę, nie będziemy mogli domagać się, by strona przeciwna zwróciła nam poniesione koszty.

Sam zwrot kosztów dotyczy:

  1. opłaty od pozwu lub wniosku (opisanych w Części I Poradnika),
  2. niektórych kosztów postępowania (opisanych w Części II Poradnika)

Zasadą jest, że zwrotowi podlegają tylko koszty celowe. „Celowe” oznacza te, które były niezbędne do prowadzenia procesu. Jeśli stronę reprezentował profesjonalny pełnomocnik (czyli radca prawny, adwokat lub rzecznik patentowy), wówczas do niezbędnych kosztów podlegających zwrotowi zalicza się jego wynagrodzenie, którego wysokość określają odrębne przepisy. Jest to o tyle istotne, że to właśnie przepisy określają maksymalną wysokość zwrotu kosztów korzystania z pełnomocnika. Jeśli ustaliliśmy w umowie z nim wyższe wynagrodzenie, niż to wynikające z limitów, to może się okazać, że nie otrzymamy zwrotu całości poniesionych wydatków na pełnomocnika i część kosztów poniesiemy z własnej kieszeni.

Zapraszam do lektury pozostałych części Przewodnika po Kosztach Sądowych:
Część 1: Ile kosztuje „założenie” sprawy w sądzie?
Część 2: Koszty prowadzenia sprawy.
Część 3: Kiedy można uzyskać zwrot kosztów procesu?
Część 4: Jakie koszty odzyskam po wygranej sprawie?
Część 5: Czy zawsze płaci przegrywający sprawę w sądzie?
Część 6: Uproszczona tabela kosztów postępowania.
Część 7: Zwolnienie z kosztów sądowych.
Część 8: Nie zawsze pełna opłata.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *