Jak zachować się w sądzie, czyli sądowy savoir vivre

Ten post dostępny jest także w języku: rosyjski

Wizyta w sądzie jest sytuacją bardzo stresującą – bez względu na to czy idziemy tam upomnieć się o swoje prawa, bronić przed cudzymi roszczeniami, czy też zeznawać w cudzej sprawie. Nieznajomość zasad jakie panują na sali sądowej może ten stres tylko spotęgować, a to utrudni nam realizację naszych zamierzeń. Z kolei ich naruszenie może narazić nas na nieprzyjemności.

W sądzie, podobnie zresztą jak w każdej przestrzeni życia, obowiązują nas określone normy zachowania. Lektura przedstawionych w niniejszym artykule kilku prostych porad z pewnością pomoże w ich przestrzeganiu.

sami swoi

Masz, weź. Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie.

Zanim udasz się do sądu:

 1. Nie zapomnij zabrać dowodu tożsamości (dowód osobisty lub paszport) – może być potrzebny przy wejściu do sądu (funkcjonariusze Policji prowadzą kontrolę osób wchodzących), jak również na sali sądowej, gdzie sędzia będzie chciał potwierdzić Twoją tożsamość.
 2. Na rozprawę zawsze przyjdź odpowiednio wcześniej – pamiętaj, że w razie spóźnienia sędzia nie będzie na ciebie czekał, a brak obecności na rozprawie może nieść negatywne konsekwencje.Nadto w wielu sądach samo znalezienie sali może ci zająć dłuższą chwilę, tym bardziej, że na miejscu może się okazać, że z przyczyn organizacyjnych rozprawa została przeniesiona do innej sali.
 3. Zapisz sobie numer telefonu do sekretariatu sądu, bądź swojego pełnomocnika (jeśli jesteś reprezentowany) – w razie jakichkolwiek trudności (spóźnienie, zmiana sali rozpraw) zawsze będziesz mógł zadzwonić.
 4. Ubierz się „godnie”. Nikt nie wymaga, by do sądu przychodzić w marynarce i „pod krawat”, jednak miej na uwadze, że to jak będziesz wyglądał zawsze wpływa na to jak zostaniesz odebrany. Sąd to nie miejsce na szokowanie, czy „wyrażanie siebie”.

Zanim wejdziesz na salę rozpraw:

 1. Po odnalezieniu sali należy sprawdzić na wywieszonej rozpisce lub ekranie (tzw. „wokanda”) czy to właśnie na niej ma się odbyć twoja rozprawa.
 2. Jeśli jesteś reprezentowany przez pełnomocnika, to często warto umówić się z nim na ok. 15 min przed rozprawą, by móc uzyskać odpowiedzi na pytanie jej dotyczące.
 3. Czekaj na swoją kolej – przed każdą rozprawą z sali wychodzi protokolant i głośno wywołuje kolejne sprawy.
 4. Wyłącz lub wycisz telefon komórkowy– zrób to póki jeszcze pamiętasz – po wejściu na salę sądową możesz nie mieć już do tego głowy.
 5. Bądź uprzejmy dla osób przed salą sądową, w tym Twojego przeciwnika procesowego – unikaj niepotrzebnych scen. Sędzia wchodzący na salę przeważnie nie ma na sobie togi, gdyż zakłada ją już wewnątrz. Nigdy nie wiesz kto patrzy i przed kim możesz się skompromitować.

Gdy wejdziesz już na salę sądową

 1. Zajmij swoje miejsce – jeśli jesteś powodem lub wnioskodawcą – siadasz po lewej, jeśli pozwanym lub uczestnikiem postępowania – siadasz po prawej(patrząc z perspektywy osoby wchodzącej do sali). Pozostałe osoby siadają z tyłu, na ławkach dla publiczności.
 2. W pierwszej kolejności sąd sprawdza kto się zjawił – jeśli więc wiesz, że ktoś ma się spóźnić i lada moment powinien się zjawić – powiadom o tym.
 3. Jeśli jesteś świadkiem w sprawie, sąd po sprawdzeniu obecności poprosi cię o opuszczenie sali – świadków prosi się o wejście na salę i przesłuchuje pojedynczo. Czekaj na swoją kolej.

Gdy będziesz odpowiadał:

 1. Do sądu (sędziego) zwracaj się „wysoki sądzie” – nie używaj innych form i zwrotów, nawet jeśli musiałbyś to często powtarzać.
 2. Kiedy zeznajesz, zawsze mów w stronę sędziego. Staraj się nie patrzeć w stronę przeciwnika procesowego – jego zachowanie może niepotrzebnie wytrącić cię z równowagi.
 3. Zawsze, gdy zwracasz się do sądu – wstań. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy wymianę zdań zacznie sąd, jak również kiedy to ty będziesz chciał coś powiedzieć.
 4. Staraj się nie ulegać emocjom. Pod żadnym pozorem nie obrażaj swojego przeciwnika ani nikogo na sali – może ci to tylko zaszkodzić. Staraj się skupić na faktach i rzeczowo odpowiadać na pytania. Jeśli uważasz że powinieneś poruszyć kwestie wychodzące poza zakres zadanych pytań, po prostu powiedz, że chciałbyś coś dodać.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *