Bankowe superokazje – konto darmowe, ale tylko do czasu

Ten post dostępny jest także w języku: rosyjski

Niejednokrotnie dajemy się skusić na bankowe promocje, oferujące bardzo korzystnie oprocentowane lokaty, bądź konta. Prawie zawsze podstawowym warunkiem ich zawarcia jest otwarcie rachunku bankowego. Nie ma jednak to dla nas większego znaczenia, gdyż bank zapewnia, że jest on bezpłatny. W kilka minut zakładamy konto i przelewamy środki. Mija kilka miesięcy, atrakcyjna lokata się kończy, a my wycofujemy pieniądze.Wydawałoby się, że temat jest zakończony.

Ale czy na pewno?

Dlaczego powinniśmy likwidować nieużywane przez nas konta bankowe?

Na początek odpowiedź na podstawowe pytanie: dlaczego po wycofaniu wszystkich środków z całkowicie darmowego konta mielibyśmy jeszcze je likwidować? Przecież jest darmowe?

Odpowiedź jest prosta: bo darmowe konto w każdej chwili może przestać być darmowe. Bardzo często bez naszej wiedzy (nie mówiąc już o naszej zgodzie). Oczywiście bank ma obowiązek poinformować nas o zmianie wysokości opłat za prowadzenie rachunku. Niestety bardzo często spotykaną praktyką banków jest przedstawianie tej informacji wyłącznie na stronie internetowej rzeczonego konta bankowego. A skoro z niego nie korzystamy, to zwyczajnie nie dowiemy się o zamierzonej zmianie.

Czy jeśli nie mamy na koncie żadnych pieniędzy, to czy bank wciąż może ściągać opłaty?

Niestety nawet jeśli nasze konto świeci pustkami, podstawowe opłaty za prowadzenie rachunku będą praktycznie takie same, jak w sytuacji gdyby były na nim pieniądze. Opłaty dalej będą naliczane, a stan konta przyjmować będzie wartość na minusie (czyli saldo debetowe). Z czasem nasz dług będzie tylko rosnąć, a my sami o sprawie dowiemy się w momencie w którym otrzymamy wezwanie do uiszczenia sumy opłat wraz z odsetkami.

Jak uchronić się przed niespodziewanymi opłatami za prowadzenie rachunku?

Prosto – wystarczy wypowiedzieć umowę rachunku bankowego. Co do zasady nie wiążą się z tym żadne koszty, a pozwoli nam to uchronić się przed nieprzyjemnościami.

Zdecydowanie nie warto przy tym zwlekać – jeśli już wycofujemy pieniądze z rachunku, którego nie mamy zamiaru używać, lepiej od razu doprowadzić sprawę do końca – człowiek jest zapominalski i nie minie wiele czasu jak nie będziemy nawet pamiętać, że zostawiliśmy po sobie aktywne konto. Jeśli bank wprowadzi opłaty, to z każdym miesiącem będziemy stratni.

W jaki sposób wypowiedzieć umowę rachunku bankowego?

Samo wypowiedzenie umowy nie jest takie trudne – wystarczy stosowna deklaracja w formie pisemnej. Problem pojawi się gdy jeśli nie jesteśmy pewni jakie rachunki mamy w danym banku pozakładane i ile umów nas z bankiem łączy. Dlatego warto tak sformułować nasze oświadczenie, by na wszelki wypadek rozwiązać również wszelkie pozostałe łączące nas z bankiem umowy, których szczegółów nie znamy (oczywiście koniecznie musimy się wcześniej upewnić, czy faktycznie nie mamy podpisanych z bankiem, ważnych dla nas umów).

O co jeszcze warto zadbać przy wypowiadaniu umowy? Przetwarzanie danych osobowych i zgoda na przesyłanie informacji handlowych.

Przy okazji warto zadeklarować brak zgody na przesyłanie informacji handlowych oraz usunięcie wszelkich tych danych osobowych, do których przetwarzania (w tym i przechowywania) niezbędna jest nasza zgoda (oczywiście są również i takie dane osobowe, które bank ma prawo przechowywać przez określony czas także bez naszej zgody).

W ten sposób, jeśli sobie tego nie życzymy, nie będziemy nękani reklamami i telefonami o nowych ofertach bankowych, a bank nie będzie dysponował większą ilością informacji o nas niż to niezbędne.

Dla wygody poniżej znajduje się przykładowy gotowy wzór oświadczenia o wypowiedzeniu umowy bankowej oraz instrukcja jego wypełnienia:

prawopopolsku.pl/wordpress/2016/05/22/wzor-wypowiedzenia-umowy-rachunku-bankowego/

Na zakończenie warto jeszcze nadmienić, że w większości sytuacji umowy wiążące nas z bankiem zostaną rozwiązane nie w momencie złożenia przez nas oświadczenia, lecz dopiero po upływie okresu wypowiedzenia wskazanego w umowie. Okres ten może być różny, lecz przeważnie wynosi miesiąc od momentu otrzymania przez bank naszego oświadczenia. Do tego czasu ewentualne opłaty będą jeszcze naliczane.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *